Καλή η δεύτερη εμφάνιση και νίκη για την Εθνική στην Αυστραλία

"Πήρε" την άτυπη ρεβάνς

Άτυπη ρεβάνς από την Αυστραλία για την ήττα της στο Σίδνεϊ πριν από τρεις ημέρες (0-1), πήρε η εθνική ομάδα καθώς με τέρματα των Μάνταλου στο 8΄ και Μανιάτη στο 20΄ επιβλήθηκε στο «Etihad stadium» της Μελβούρνης με 2-1 των «socceroos», που μείωσαν με τον Σέινσμπουρι στο 58΄.

Στο 6ο λεπτό ο Άγγλος διαιτητής άφησε ατιμώρητη αγκωνιά του Γκέρσμπαχ στον Μάνταλο, δύο λεπτά αργότερα ο άσος της Ένωσης άνοιξε το σκορ.

Ο Βέλλιος με έξοχη προβολή έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, ο Σάμαρης προχώρησε και έβγαλε μόνο του πλάγια στην περιοχή τον Μάνταλο, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ την έστειλε στο δεξί «Γ» του Φεντερίτσι ανοίγοντας το σκορ και σημειώνοντας το πρώτο τέρμα του για τη «γαλανόλευκη» ομάδα.

Πριν τα «καγκουρό» προλάβουν να συνέλθουν από το σοκ, ο Μανιάτης διπλασίασε τα τέρματα για την Εθνική ομάδα στο 20΄ με ένα καταπληκτικό γκολ του Μανιάτη που από περίπου 60 μακριά από την αντίπαλη εστία, «κρέμασε» τον Φεντερίτσι με απίστευτο πλασέ στην κίνηση, αναγκάζοντας τους θεατές στο «Etihad stadium», Έλληνες και Αυστραλούς, να τον αποθεώσουν.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 58΄ με πλασέ του Σέινσμπουρι κι αφού προηγουμένως η κεφαλιά του Μίλιγκαν είχε βρει στο οριζόντιο δοκάρι του Καπίνο, ενώ στο 60΄ ο Μπακασέτας κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, αλλά η εκτέλεση από τον Σάμαρη έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φεντερίτσι, στην τελευταία αξιόλογη ευκαιρία του αγώνα.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Άγγελος Ποστέκογλου): Φεντερίτσι, Γκέρσμπαχ (66΄ Σμιθ), Κέιχιλ, Μίλιγκαν, Λέκι (77΄ Οικονομίδης), Ράιτ, Κρούζε (82΄ Μπερνς), Μόουι (72΄ Γιάννου), ΜακΓκόουαν (66΄ Ντέγενεκ), Σέινσμπουρι, Ρόγκιτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίχαελ Σκίμπε): Καπίνο, Τοροσίδης, Σταφυλίδης, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Μανιάτης (70΄ Τζιόλης), Σάμαρης, Χολέμπας (65΄ Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος, Μπακασέτας, Βέλλιος (78΄ Παπάζογλου).